Çorlu Mühendislik Fakültesi
2015-12-22

Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğrencilerimizin Yeni İşim Girişim Programındaki Başarısı 

Trakya Kalkınma Ajansı TEB ile işbirliği içinde, her yıl KOBİ’leri büyütmek adına gerçekleştirdiği “Yeni İşim Girişim Programı” na  bu yıl  iş fikirlerini hayata geçirerek şirketini kurmak isteyen üniversite öğrencilerini de dahil etmiştir. Trakya bölgesinde yer alan Namık Kemal, Trakya ve Kırklareli Üniversitelerinden toplam 30 öğrencinin katılması öngörülen programa, üniversitemizden 80 öğrenci iş fikri ile katılmıştır. Yapılan mülakat sonucunda bölümümüzden iki öğrencimiz NKÜ’ye ayrılan 10 kişilik kontenjan kapsamında programa dahil olma başarısı göstermişlerdir. Tekstil Mühendisliği 4. Sınıf öğrencileri Buğra Dursun ve Tolga Can tekstil mühendisliği alanına yönelik iş fikirleriyle Trakya genelinde başarılı  30 girişimci öğrenci arasında programa devam etme hakkını kazanmışlardır. Trakya Kalkınma Ajansı Let’s Up eğitim programı,  iş fikirlerine maddi ve manevi destek olarak hangi kaynakların kullanılabileceğini göstererek başta iş fikri sahibi genç girişimci öğrencileri ve dolaylı olarak da Trakya bölgesinin kalkınmasına destek sağlamayı amaçlıyor.  Eğitim programının sonunda en iyi proje sahiplerinden 3 kişi de Amerika da bulunan “Silikon Vadisine” giderek dev firmaların tecrübelerini ve deneyimlerini paylaşacaktır.

Tekstil Mühendisliği öğrencisi Buğra Dursun, piyasada kullanılmayan farklı üretim teknikleri ile üretilen diş pamuğu, kulak pamuğu ve diğer medikal ürünler (makyaj temizleme pamuğu, gazlı bezler, sargı bezleri üzerine bir iş fikri önerisi sunmuştur. Bu  projeyle, insan sağlığına daha zararsız kimyasallar ve daha kolay üretim tekniklerinin kullanımı sağlanacaktır.  Diğer öğrencimiz Tolga Can da, tente olarak kullanılmak üzere yeni bir Kaplama Teknik Kumaş geliştirmeye yönelik  bir iş fikri hazırlamıştır.

Başarılı iş fikirleriyle, hem Türkiye de hem de yurt dışında inovatif tekstil ürünlerinin geliştirilmesi için emek sarf edecek olan öğrencilerimizi yürekten kutluyor, başarılı birer girişimci ve yaratıcı ve üretken tekstil mühendisleri olmalarını diliyoruz.